מידע פסיכומטרי

הבחינה הפסיכומטרית היא כלי שמשמש את האוניברסיטאות בישראל למיון מועמדים לקבלה ללימודים. את הבחינה מחבר גוף בשם "המרכז הארצי לבחינות והערכה", שהינו עמותה השייכת לכלל האוניברסיטאות בארץ. כל מוסד לימודים גבוהים רשאי לקבוע לכל מסלול לימודים את ציון הסף המתאים לקבלה ללימודים אלו.

רוב מסלולי ההשכלה הגבוהה בארץ דורשים ציון פסיכומטרי ותעודת בגרות כתנאי לקבלה ללימודים. במקומות מועטים, קיימים מסלולים חריגים או אפשרויות מיוחדות לקבלה ללא פסיכומטרי, כגון מכינה מיוחדת למסלול לימודים מסוים או אפשרות קבלה ללא ציון פסיכומטרי למועמדים בעלי תעודת בגרות טובה במיוחד. לרוב, הציון המבוקש למסלול לימודים זה או אחר נקבע בעיקר על פי רמת הביקוש למקצוע זה, כך שבמסלולים מבוקשים במיוחד יידרש ציון גבוה מאד ולעיתים אף תנאים נוספים כגון ראיונות ועוד.

הבחינה בודקת ידע בשלושה תחומים:

1.       חשיבה מילולית – ידע לשוני ומילולי בעברית כמו גם יכולת כתיבה,

2.       חשיבה כמותית – ידע מתמטי בסיסי ויכולות חישוביות,

3.       אנגלית – ידע של אוצר מילים וקריאה בשפה האנגלית.

בנוסף, הבחינה בודקת צורת חשיבה המכונה חשיבה פסיכומטרית, אשר בוחנת את מהירות הקריאה והחשיבה, יכולת ההבנה מתוך הנתונים וזיהוי יעיל של עקרונות מתמטיים ולשוניים.

הבחינה הפסיכומטרית מתקיימת ארבע פעמים בשנה:

1.   מועד אביב – מתקיים תמיד בי"ג ניסן (יומיים לפני ליל הסדר). לרוב מועד זה יוצא באפריל.

2.   מועד קיץ – מתקיים בחודש יולי, לאחר סיום סמסטר ב' באוניברסיטאות.

3.   מועד סתיו – מתקיים לרוב כמה שבועות לפני ראש השנה. לרוב מועד זה יוצא בספטמבר.

4.   מועד חורף – מתקיים תמיד בחג החנוכה, ביום ראשון בשבוע. לרוב מועד זה יוצא בדצמבר.

בכל אחד מהמועדים ניתן לבחור היכן להיבחן בארץ: באזור הדרום, המרכז, הצפון או ירושלים.

במועד סתיו בלבד, ניתן להיבחן גם באזור אילת. במועד קיץ בלבד, ניתן להיבחן גם באזור אצבע הגליל.

הבחינה בנויה ממטלת כתיבה אחת (חיבור) אשר עבורה ניתנת חצי שעה, ולאחריה שמונה פרקים בהם שאלות רבות ברירה (אמריקאיות) בלבד, בשלושת תחומי הידע הנדרשים (חשיבה מילולית, חשיבה כמותית, אנגלית). לכל פרק כזה ניתנות 20 דקות בלבד. אורך הבחינה בכללותה הינו כשלוש שעות ועשר דקות ברציפות, ללא הפסקות, למעט הפסקה קלה בין מטלת הכתיבה לבין שאר פרקי הבחינה.

טווח הציונים של הבחינה הפסיכומטרית הינו בין 200-800. הציון נבנה כשקלול בין חלקי הבחינה. קיימים שני ציונים נוספים בטווח זה, בהם השקלול נעשה בדגש אחר (למשל, דגש מיוחד על החלק הכמותי, עבור מקצועות אשר הדבר רלוונטי עבורם).

בנוסף, מתקבלים שלושה ציונים נפרדים עבור כל אחד מחלקי הבחינה: חשיבה מילולית, חשיבה כמותית, אנגלית. ציונים אלו יכולים להשפיע על קבלה למסלולי לימודים מסוימים על פי דרישתם, וכן על קביעת כמות הקורסים שתידרשו לעבור באנגלית במהלך התואר.

כל הציונים הינם יחסיים, כך שאין מספר נקודות קבוע עבור תשובה נכונה, אלא הדבר תלוי במספר תשובות נכונות כללי. בנוסף, הציון מחושב בהתאם למועד ולמידת ההצלחה של כלל הנבחנים במועד זה ביחס למועדים אחרים.

בבחינה הפסיכומטרית קיימת אפשרות לבחינה בתנאים מותאמים, אך לעיתים קרובות קשה יחסית לקבל אישור לכך. אפשרות זו ניתנת בשלושה מצבים: לתלמידים בעלי לקויות למידה שונות, במקרים של הפרעת קשב וריכוז, ובמקרים של מגבלות פיזיות ונפשיות.

קיימות התאמות שונות הניתנות לנבחנים אשר זקוקים לכך, החל מהגדלת טופס הבחינה לתלמידים לקויי ראייה, דרך מתן אישור לשימוש במחשבון פשוט לתלמידים בעלי לקויות כגון דיסקלקוליה, וכלה בתוספת זמן לכל פרק (נדיר ביותר).

אופן הלמידה אינו שונה עבור תלמידים שקיבלו אישור להיבחן בתנאים מותאמים, והקורס מתאים גם להם. עם זאת, חשוב להגיש את בקשות האישור כנדרש מראש, תוך הקפדה על כל האישורים והטפסים הנדרשים, וכן להקפיד ליידע את המורה בבקשה שהוגשה וכן באישורים, במידה והתקבלו כאלה, על מנת שיוכל לסייע לכם ולהכווין אתכם לאופן למידה המותאם לדרישות מכם.

ניתן להיבחן בכל מועד בעברית או בערבית, על פי בחירה.

במועדי אביב וקיץ, ניתן לבחור להיבחן גם בשפות נוספות:

1. בנוסח משולב הכולל עברית ואנגלית, יחד עם תרגום מילים נבחרות לשפות נוספות (רוסית, גרמנית, איטלקית, הונגרית, אמהרית, פורטוגלית והולנדית).

2.  בנוסח שכולו בשפה הרוסית או הצרפתית.

כאשר נבחנים בנוסח בחינה בשפה זרה, ניתן לכתוב את מטלת הכתיבה בשפה זו.

שימו לב! בשפות מסוימות, לא ניתן להיבחן בכל אזור בארץ. ייתכן ותידרשו לנסוע מעט ביום הבחינה על מנת להיבחן בשפה המועדפת עליכם.

הבחינה הפסיכומטרית מתקיימת ארבע פעמים בשנה, וניתן לגשת להיבחן שוב ושוב ללא הגבלה.

במידה ונבחן ניגש לבחינה הפסיכומטרית יותר מפעם אחת, האוניברסיטאות יתחשבו בציון הגבוה ביותר שהשיג.

תוקף הציון של הבחינה הפסיכומטרית משתנה בין מוסדות הלימוד השונים, אך לרוב יהיה תקף למשך שבע שנים לפחות. במקומות מסוימים הציון תקף גם לעשר שנים, וישנם מוסדות אקדמיים בהם הציון תקף ללא הגבלת זמן.

לפיכך, גם אם אינכם מעוניינים להתחיל ללמוד ממש בעתיד הקרוב, ייתכן והזמן המתאים עבורכם להיבחן הוא כעת, כתלות ברמת הפניות שלכם ובזמן שתוכלו להשקיע בעניין. לעיתים תלמידים ניגשים לבחינה תוך כדי היותם בתיכון (למשל בכיתה י"א או בסופה), ומשתמשים בציון זה בהמשך דרכם, מבלי שיצטרכו להקדיש תקופה נפרדת של כמה חודשים ללמידה בלבד.

ניתן לגשת לבחינה הפסיכומטרית בכל גיל. לרוב, ניגשים לבחינה לקראת קבלה ללימודים אקדמאיים, כך שמרבית הנבחנים ניגשים פחות או יותר מגיל 17 ומעלה.

כדאי לדעת שגם אם מתכננים להיבחן רק בעוד שנה ואפילו יותר, ישנם דברים שכדאי ואף מומלץ ללמוד מראש. לדוגמה, שיפור אוצר מילים בשפות עברית ואנגלית, כמו גם שדרוג יכולות הקריאה והבנת הנקרא בשתי השפות, הינם תהליכים שדורשים זמן רב אך לאו דווקא הרבה הכוונה מקצועית וליווי אישי. תלמידים שמגיעים ללמידה לבחינה לאחר שכבר השקיעו בתחומים אלו, פנויים יותר ללמידת החומר הנוסף ולשיפור צורת החשיבה.

ניתן, כמובן, להתכונן לבחינה הפסיכומטרית באופן עצמאי. עם זאת, רוב התלמידים מוצאים כי לימוד באמצעות קורס הכנה מסודר מועיל להם ביותר ומשפר משמעותית את הישגיהם.

יתרונות קורס:

1. מעניק מסגרת מסודרת השומרת על משמעת למידה ותכנון זמן מותאם לבחינה. לכל מי שמרגיש כי יכולות המשמעת העצמית שלו אינן מופלאות, מומלץ להיעזר בגורם חיצוני כגון קורס או מורה מלווה.

2.   מלמד את כל החומר הנדרש באופן שיטתי ומסודר, כך שכל נושא מגיע לאחר כל הנושאים שקודמים לו.

3.  מאפשר לעבור את חוויית הלמידה לבחינה יחד עם מורה מנוסה ומקצועי, ובכך להתרגל לצורת חשיבה יעילה ומתאימה לבחינה. לא יעיל ללמוד תחילה את כל החומר ולבסוף לנסות להתרגל בזמן קצר לצורת חשיבה אחרת. כאשר לומדים בקורס, כבר בשיעור הראשון מושם דגש על מהירות, חשיבה יעילה, טיפים וקיצורים.

4.   למידה בקבוצה מסייעת לחוויה נעימה יותר. כאשר לומדים בקורס, ניתן ללמוד ולעשות שיעורי בית יחד עם תלמידים אחרים, לסייע זה לזה ולהמריץ האחד את השני.

מורה מנוסה יתאים את קצב הלמידה, משימות הבית ותרגולים נוספים ליכולות האישיות, לציון המבוקש ולאילוצים כגון חוסר זמן לתרגול, ויכווין את התלמיד למקסם את הלמידה שלו.
הכנה יעילה לבחינה הפסיכומטרית תכלול את מרכיבי הבחינה המרכזיים: ראשית, למידת אוצר מילים רלוונטי בעברית ובאנגלית, שיפור יכולות קריאה והבנת הנקרא, למידת כללים מתמטיים נדרשים. שנית, שיפור יכולות מסוג חשיבה פסיכומטרית. לבסוף, תרגול ועבודה על שיפור מהירות וזמנים.
מועדי בחינות בשנת 2019: 
17-18.4.2019 י"ב- י" ניסן תשע"ט
4.7.19 א' תמוז תשע"ט
2-3.9.19  ב-ג אלול תשע"ט
27,29.12.19 כ"ט כסלו, א טבת תש"פ